Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności

Polski Związek Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki
Signum Polonicum (Polski Związek Signum Polonicum)

Artykuł w UNESCO

Strona główna » Aktualności » Artykuł w UNESCO

wielkość tekstu:A | A | A

ARTYKUŁ O STAROPOLSKIEJ SZERMIERCE SZABLOWEJ
W PUBLIKACJI WYDANEJ POD AUSPICJAMI UNESCO.

Miło nam donieść iż pod koniec października b.r. ukazała się obszerna publikacja wydana przez Międzynarodowe Centrum Informacji i Sieci Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Regionu Azji i Pacyfiku pod auspicjami UNESCO (ICHCAP) oraz Międzynarodowe Centrum Sztuk Walki UNESCO (ICM) – Living Heritage – Martial Arts, as Intangible Curtural Heritage, w której opublikowany został referat dra Zbigniewa Sawickiego o staropolskiej szermierce szablowej – Old Polish Sabre Fencing.

Inicjatywa naukowców i ekspertów sztuk walki z Korei Południowej miała na celu podniesienie wartości i świadomości na temat tradycyjnych sztuk walki jako ICH. Umieszczenie artykułu o polskich tradycjach szermierki szablowej i polskiej sztuce walki w tym zakresie jest pierwszą w naszych w dziejach na tak szeroką skalę opublikowaną informacją o polskich tradycjach szermierczych. Jest to o tyle ważne, że ICH jest jedynym ośrodkiem UNESCO mogącym pisać i wydawać opinie o narodowych sztukach walki. W tym zakresie współpracuje z ICHCAP w ramach tzw. projektu upowszechniania i promowania filozofii oraz wartości sztuk walki w perspektywie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tym bardziej cieszy fakt, że to właśnie Signum Polonicum powierzono zdefiniowanie i wypowiedzenie się w tym zakresie, uznając tym samym staropolską szermierkę szablową jako formę dziedzictwa kulturowego polskich tradycji orężnych i polskiej sztuki walki  szablą husarską.

Tematem całego cyklu publikacji było:

„Sztuki walki jako niematerialne dziedzictwo kulturowe”.

Materiały poddawane zostały selekcji i ocenie przez wybitnych naukowców i znawców sztuk walki, pod kątem jej historii i zaprezentowanego materiału badawczego, a także prawidłowego wyciągania wniosków i właściwego uzasadniania zaprezentowanego tematu.

Dzięki tej publikacji Świat ma już sposobność poznania naszych tradycji i dziedzictwa w zakresie szermierki a także i tego, że jest ono obecnie kultywowane, co tym samym wnosi ogromny wkład do światowego dziedzictwa narodowych sportów i sztuk walki.

Poniżej, link do artykułu (str. 170)


https://drive.google.com/file/d/1MH0aqpLtDbiVcA7M4gjblStRpjFTpoD_/view

 

czytano: 521 razy

źródło: signum-polonicum.com.pl

Strona główna
Galeria zdjęć
Ilość zdjęć: 152
dalej

SIGNUM POLONICUM
42-400 Zawiercie, ul. Paderewskiego 51
e-mail: signum@signum-polonicum.com.pl

Signum Polonicum