Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności

Polski Związek Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki
Signum Polonicum (Polski Związek Signum Polonicum)

SIGNUM POLONICUM NA KONGRESIE SZTUK WALKI W RZESZOWIE

Strona główna » Aktualności » SIGNUM POLONICUM NA KONGRESIE SZTUK WALKI W RZESZOWIE

wielkość tekstu:A | A | A

SIGNUM POLONICUM NA 3 ŚWIATOWYM KONGRESIE SPORTÓW I SZTUK WALKI W RZESZOWIE.

W dniach 15 - 17 października b.r. w Rzeszowie odbył się 3 Światowy Kongres Naukowy Sportów i Sztuk Walki w Rzeszowie  (3rd World Scientific Congress of Combat Sports and Martial Arts).

Nasz udział obejmował wykład naukowy na temat: „Wpływ polskiej sztuki walki na armie europejskie XVIII i XIX wieku – zarys” wygłoszony przez twórcę Signum Polonicum Zbigniewa Sawickiego, oraz udział w Gali Mistrzów.

Zarówno pokaz, jak i sam wykład dla wielu uczestników Kongresu był ogromnym zaskoczeniem. Wielu z nich po raz pierwszy dowiedziało się o tym, jak wielki wpływ na wojskowość europejską miała polska sztuka walki.

Dla nas ważne jest to, że Signum Polonicum umocniło polską pozycję w europejskim i światowym dziedzictwie sztuk walki. Główny organizator imprezy prof. dr Wojciech J. Cynarski gratulował nam wspaniałego wystąpienia i cieszył się, że o Signum Polonicum będzie teraz wiadomo na całym świecie, a sam wykład (publikację) ocenił na bardzo wysokim poziomie. Podobnego zdania był dr  Gabriel Szajna, który recenzował ową publikację.

Nie tylko twórca Signum Polonicum otrzymywał słowa uznania, również pozostali uczestnicy spotkali się ze szczerymi wyrazami podziwu i uznania. Nasz kol. Leon w rozmowie z prof. dr Sergio Raimondo (Włochy) nie tylko usłyszał wiele słów uznania, ale przede wszystkim Sergio stwierdził duży rozwój jaki nastąpił  od naszego ostatniego pokazu w Rzeszowie w 2010 roku.

Z kolei Kuba Pokojski przeprowadził niezwykle interesującą rozmowę  z dr Janem Słopeckim 10 dan w jujitsu (Hanshi), który wykazał zainteresowanie polska szablą, a także rozmawiano o  polskich tradycjach i polskiej historii narodowej.

Równie ciekawą konwersacje prowadzili Leon i Marta z prof. Willy Pieterem (Taekwondo), który poprosił o pokaz kilku technik Signum Polonicum. Był mile zaskoczony, zwłaszcza, że wiele opowiedziano mu o Polsce, naszej historii i polskich tradycjach orężnych. Jego zaskoczenie przerodziło się w zainteresowanie, na tyle duże, że wyraził chęć zaproszenia nas na imprezy do Turcji i Portugalii.

Podobne zainteresowanie wykazali Filipińczycy i kendocy którzy widzieli pewne analogie i podobieństwa do ich szkół walki (escrima i kendo).

Podczas całego naszego pokazu na gali towarzyszył nam nasz sympatyk i miłośnik dominikanin ojciec  Marek Grzelczak, który udzielił nam błogosławieństwa przed i po pokazie. Za to serdeczne Bóg zapłać!

Wszystkim moim koleżankom i kolegom, członkom Signum Polonicum, działaczom klubowym i sympatykom dziękujemy za dotychczasową prace i wsparcie. Kolegom z Zawiercia, Łodzi, Bydgoszczy, Ksawerowa, Katowic i Kąt Wrocławskich dziękuję za WSPANIAŁY POKAZ i postawę na w/w Kongresie. Organizatorom, a zwłaszcza prof. dr Wojciechowi J. Cynarskiemu dziękujemy za znakomitą organizacje i przyjęcie wszystkich ekip.

Z naszej strony uczestnikami Kongresu byli:

1 Zbigniew Sawicki - Zawiercie
2/ Piotr Ścibski - Zawiercie
3/ Mariusz Opala - Ksawerów
4/ Arkadiusz Biały - Łódź
5/ Amadeusz Biały - Ksawerów
6/ Wojciech Gorzelańczyk - Bydgoszcz
7/ Paweł Szabelski - Bydgoszcz
8/ Dariusz Rochowiak - Bydgoszcz
9/ Jakub Pokojski – Katowice


Tłumacz i animator zabaw:
1/ Leonard Marynowski - Kąty Wrocławskie.

Dokumentaliści:
1/ Elżbieta Sawicka - Zawiercie
2/ Marta Wacowska - Katowice
3/ Józef Pokojski – Katowice


Opieka duchowa:
1/ Dominikanin ojciec Marek Grzelczak.


Niezwykle ważnym elementem wykładu było zaprezentowanie przez Zbigniewa Sawickiego po raz pierwszy nieznanego do tej pory podręcznika walki konnej z użyciem nowego typu szabli bojowej opracowanego przez polskiego oficera 7 pułku ułanów cesarza Napoleona – M. Iwanowskiego (1834). Szersze informacje o tym podręczniku wraz z jego zawartością znajdują się w naszej bibliotece.
 


 

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 4755 razy

źródło: signum-polonicum.com.pl

Strona główna
Galeria zdjęć
Ilość zdjęć: 152
dalej

SIGNUM POLONICUM
42-400 Zawiercie, ul. Paderewskiego 51
e-mail: signum@signum-polonicum.com.pl

Signum Polonicum