SYMPOZIM NAUKOWE SZTUK WALKI W RZESZOWIE

Strona główna » Aktualności » SYMPOZIM NAUKOWE SZTUK WALKI W RZESZOWIE

wielkość tekstu:A | A | A

SYMPOZIM NAUKOWE SZTUK WALKI W RZESZOWIE

Dnia 22 kwietnia w Rzeszowie (Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Ćwiklińskiej 2, Rzeszów-Zalesie ) odbyło się pod patronatem Dziekana Wydziału WF UR i Prezydenta IMACSSS

IPA 24th General Assembly Commemoration Symposium,
"Sztuki walki i sporty walki w badaniach naukowych"

 

Program Sympozjum:

830-930 - Walne Zebranie sprawozdawcze SIP

945-1200 - I Sesja Sympozjum

1230-1430 - Warsztaty poświęcone historycznej szabli (prowadzący: prof. Wojciech Zabłocki 10 dan, mgr Zbigniew Sawicki 9 dan, dr Marcin Zabłocki 8 dan, dr Gabriel Szajna 7 dan, ...)

1500-1600 - przerwa obiadowa

1600-1730 - II Sesja Sympozjum i zakończenie.

Komitet Naukowy

Prof. dr hab. Wojciech J. Cynarski - przewodniczący

Prof. dr hab. Wojciech Czarny

Prof. dr hab. Wojciech Zabłocki

Doc. dr Zdenko Reguli

Dr hab. prof. nadzw. Zbigniew Borysiuk

Dr hab. prof. nadzw. Cezary Kuśnierz

Dr hab. prof. nadzw. Maciej Łuczak

Dr hab. prof. nadzw. Jacek Wąsik

Dr Wiesław Błach, dr Krzysztof Kubala, dr Juliusz Piwowaski, dr Stefania Skowron-Markowska, dr Jan Słopecki, dr Gabriel Szajna, dr Paweł Świder, dr Michal Vit

Komitet Organizacyjny

Prof. dr hab. Wojciech J. Cynarski - przewodniczący

Mgr Przemysław Pawelec - sekretarz

Dr Gabriel Szajna - organizacja warsztatów

Mgr Zbigniew Sawicki – szabla historyczna

Sympozjum rozpoczęło spotkanie członków Stowarzyszenia Idokan Polska, które trwało do godz. 9,3o.

Po spotkaniu SIP, rozpoczęło się Sympozjum Naukowe od miłego akcentu wręczenia dr Marcinowi Zabłockiemu wyróżnień i stopni szkoleniowych w historycznej szabli dla niego i jego ojca prof. Wojciecha Zabłockiego, który ze względów osobistych nie mógł przyjechać na to spotkanie.

Następnie rozpoczęły się wykłady naukowe, które rozpoczął prof. dr hab. W.J. Cynarski referatem: „XXX lat RO „Dojo Budokan”.

Po nim wystąpił dr hab. Juliusz Piwowarski, prof. Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie APEIRON. Z kolei prof. T. Ambroży omówił wyniki przeprowadzonych testów sprawności fizycznej na osobach (mistrzach) trenujących sztuki walki. Dr Paweł Nowak omówił „Determinanty zachowań zdrowotnych zawodników judo”, a na zakończenie pierwszej części dr Marcin Zabłocki zapoznał zebranych z podstawami tzw. „Szkoły Zabłockiego”.

Po części wykładowej odbyła się część warsztatowa, w której twórca polskiej sztuki walki Signum Polonicum Zbigniew Sawicki, omówił i zademonstrował wspólnie ze swoim asystentem Jakubem Pokojskim, instruktorem Katowickiego Klubu Signum Polonicum, Podstawy i zasady szkolenia i władania polską szablą bojową zwaną husarską. Po nim dr Gabriel Szajna wyłożył podstawy „Szkoły Starzewskiego”, a następnie mgr Piotr Markowski wspólnie z dr S. Skowron-Markowską zaprezentowali Podstawy i zasady władania chińską szablą (Shaolin kung fu).

Po zakończeniu części warsztatowej odbyła się druga część poświęcona wykładom, którą rozpoczął mgr P. Pawelec prezentacją „Kultura sztuk walki w mediach a marksizm kulturowy”, po nim dr S. Skowron-Markowska zaprezentowała ciekawe spostrzeżenia „Kung-fu na wynos”, czyli „Nauczanie chińskich sztuk walki w czasach obecnych”. Na zakończenie dr Gabriel Szajna wygłosił referat „Popularyzacja Szkoły Fechtunku Michała Starzewskiego”, po którym rozpoczęła się dyskusja nad wygłoszonymi tematami.

W sumie było to niezwykle owocne i pożyteczne  spotkanie, które w sposób fachowy poszerzyło nasze horyzonty w dziedzinie propagowania sztuk walki z jedną zasadniczą konkluzją – bez przeprowadzenia właściwych i rzetelnych badań nie da się w pełni poznać i ocenić wartości poszczególnych szkół i sztuk walki.


 

czytano: 557 razy

źródło: signum-polonicum.com.pl

Strona główna
Galeria zdjęć
Ilość zdjęć: 124
dalej

SIGNUM POLONICUM
42-400 Zawiercie, ul. Paderewskiego 51
e-mail: signum@signum-polonicum.com.pl

Signum Polonicum