Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności

Polski Związek Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki
Signum Polonicum (Polski Związek Signum Polonicum)

POPULARYZACJA SIGNUM POLONICUM

Strona główna » Aktualności » POPULARYZACJA SIGNUM POLONICUM

wielkość tekstu:A | A | A

POPULARYZUJEMY SIGNUM POLONICUM – BYDGOSZCZ 2015

W dniu 21 maja b.r. odbył się zaplanowany na ten dzień wykład związany z polską sztuką walki Signum Polonicum. Wykład odbył się w sali widowiskowej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy przy ulicy Królowej Jadwigi w tzw. Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Wykład i prezentacje poprowadzili: dr Grażyna Szabelska i instruktor Signum Polonicum Paweł Szabelski, oboje z Bydgoskiego Klubu Signum Polonicum.

Wykład połączony był z pokazem, a jego mottem przewodnim było: “Jak zwyciężała husaria? Techniki bojowe szablą. “ Spotkanie trwało 60 min. i było zaliczone do tzw. ścieżki humanistycznej, w której znalazły się wszystkie “spotkania” z historią. Ponad to przedstawiono Signum Polonicum (jego cele, strukturę etc.) oraz podział na stopnie szkoleniowe. Następnie podkreślono rangę szabli w kulturze polskiej i jej rolę w walce, jako jednej ze składowych dominacji polskich wojowników na polach bitewnych, wplatając w to historię z dziejów husarii. Odniesiono się do struktury społecznej i tradycji jako czynników kształtujących niepowtarzalny charakter szkolenia bojowego. Wskazano również na niezwykle istotne w polskiej sztuce walki tradycje konne. Przedstawiono i podkreślono rolę palcata w procesie szkolenia, zwłaszcza jako broni służącej do zaprawy bojowej i przyszłego użycia szabli.

Całość wykładu uzupełniona została omówieniem i prezentacją technik bojowych z podkreśleniem podziałów na stopnie szkoleniowe.

W spotkaniu udział wzięło ok.70 osób, w tym 2 grupy zorganizowane w postaci uczniów bydgoskich gimnazjów.

Warto tu podkreślić fakt i jednocześnie  pogratulować kol. z Bydgoskiego Klubu, że  Signum Polonicum znalazło się na stronach Bydgoskiego Festiwalu Nauki jako oficjalny  partner tego wydarzenia naukowego, co jest niewątpliwym sukcesem osób zaangażowanych w rozwój i propagowanie polskiej sztuki walki w tym regionie.

Cieszy również fakt, że obok Grażyny i Pawła, w wykładzie wzięli udział wolontariusze przebrani w stroje historyczne.

Tak trzymać!
 


 

czytano: 1786 razy

źródło: signum-polonicum.com.pl

Strona główna
Galeria zdjęć
Ilość zdjęć: 152
dalej

SIGNUM POLONICUM
42-400 Zawiercie, ul. Paderewskiego 51
e-mail: signum@signum-polonicum.com.pl

Signum Polonicum