Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności

Polski Związek Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki
Signum Polonicum (Polski Związek Signum Polonicum)

SIGNUM POLONICUM POD HODOWEM

Strona główna » Aktualności » SIGNUM POLONICUM POD HODOWEM

wielkość tekstu:A | A | A

SIGNUM POLONICUM POD HODOWEM

W dniach 24 – 26 października b.r. członkowie Katowickiego Klubu Signum PolonicumJakub Pokojski, Józef Pokojski i Marta Wacowska oraz Irek Kobrzycki z naszego przedstawicielstwa w Radomiu uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu pomnika w Hodowie, niewielkiej miejscowości na Podolu na Ukrainie (około 75 km od Lwowa). Pomnik upamiętnia historyczne zwycięstwo polskiej husarii z Tatarami. Ponoć licząca wówczas 400 ludzi polska husaria stawiła czoło prawie 40 tys. armii tatarskiej zmuszając ją do odwrotu. Działo się to 11 czerwca 1694 r. Wojskiem polskim dowodził płk Konstanty Jan Zahorowski, a samo zdarzenie zwane jest niekiedy „Polskimi Termopiliami”.

Podczas  pobytu nasi przedstawiciele uczestniczyli we mszy św. w kościele w Pomorzanach celebrowanej w intencji poległych i zmarłych pod Hodowem, wysłuchano bicia dzwonu ufundowanego przez Jana III Sobieskiego za zwycięstwo odniesione pod Chocimiem. Wspólnie z ambasadorem RP na Ukrainie Panem Henrykiem Litwinem uczestniczyli w uroczystej kolacji.

Projekt renowacji pomnika przeprowadziła fundacja MOSTY z Warszawy we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasadą RP w Kijowie i Konsulatem RP w Łucku.

Podczas tego pobytu zwiedzano Zbaraż, uczestniczono w konferencji naukowej, a w drodze powrotnej zwiedzano cmentarz na Pomorzanach, na którym spoczywają pomordowani przez UPA. W  Zborowie, zwiedzano cmentarz polskich legionistów z lat 1914-1920, następnie w Dunajewie zwiedzano tamtejszy kościół, podobnie w Żółkwi, gdzie jest pochowany hetman Żółkiewski.

Podczas pobytu koledzy nasi ubrani byli w zbroje husarskie, a Kuba i jego tata cięgiem nosili je przez 14 godzin, co jest pewnego rodzaju ich „rekordem” przebywania w zbrojach husarskich.

Podczas tego pobytu nasi przedstawiciele toczyli ciekawe rozmowy z dr Radosławem Sikorą, profesorem Mirosławem Nagielskim i dr Piotrem Krollem.

Wyjazd i sam pobyt zorganizowała Fundacja MOSTY z Warszawy.



 

czytano: 1551 razy

źródło: signum-polonicum.com.pl

Strona główna
Galeria zdjęć
Ilość zdjęć: 152
dalej

SIGNUM POLONICUM
42-400 Zawiercie, ul. Paderewskiego 51
e-mail: signum@signum-polonicum.com.pl

Signum Polonicum